„Choć komercjalizacja 5G znajduje się dopiero w początkowej fazie, to nie jest za wcześnie, by rozpocząć przygotowania do 6G” – powiedział Sunghyun Choi z samsungowego Advanced Communications Research Center.

Samsung chce 6G w 2028 roku

Podczas gdy powoli zaczynamy korzystać z superszybkiego 5G, Samsung już myśli nad siecią mobilną szóstej generacji. Południowokoreański gigant spodziewa się komercjalizacji 6G w 2028 roku i ogólnej dostępności dwa lata później. Konkretna wizja zaś ma się pojawić już w przyszłym roku, ale pierwsze zapowiedzi możliwości otrzymaliśmy już teraz.

Jakie będą możliwości 6G?

W wizji Samsunga widzimy łączność 6G zapewniającą przepływność sięgającą 1000 gigabitów na sekundę przy opóźnieniach nieprzekraczających 100 mikrosekund (czyli 0,1 ms) – to 50 razy większa prędkość w porównaniu do maksymalnych możliwości 5G. W praktyce na naszych urządzeniach mielibyśmy móc liczyć w takim przypadku na prędkości rzędu 1 Gb/s, dla większości z nas nieosiągalnego nawet przy połączeniu przewodowym.

 

Łączność 6G ma być również bardziej energooszczędna i niezawodna. Na 1 kilometrze kwadratowym obsłużonych będzie mogło być 10 milionów urządzeń (a nie 1 milion – jak w przypadku 5G), co jest szczególnie ważne ze względu na rosnącą liczbę gadżetów i akcesoriów smart home. To wszystko ma być możliwe, dzięki skalowalnym technologiom, użyciu pasm terahercowych (THz), zoptymalizowanemu projektowaniu sieci oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji od samego początku.

 

Najwyższy czas, by zacząć działać

Samsung rozpoczyna prace nad 6G już teraz, ponieważ – jak słusznie zauważył – znacząco skrócił się czas przechodzenia na kolejne generacje łączności bezprzewodowej. O ile transformacja z 3G na 4G trwała 15 lat, to już od ery 4G do 5G minęło tylko 8 lat.

Źródło: Samsung, ZDNet, Gizmochina, informacja własna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.